ד"ר דליה דורי – AMD – ניוון רשתית הקשור לגיל

מהו ניוון רשתית הקשור לגיל?

( נמ"ג, AMDAge Related Macular Degeneration)

ניוון רשתית הקשור לגיל (נמ"ג) הוא הסיבה העיקרית לאובדן קשה של הראיה בגיל המבוגר.

זוהי מחלה אשר פוגעת במרכז הראיה שברשתית (מקולה).

מרכז הראיה נמצא במרכז הרשתית ומאפשר ראיה של פרטים קטנים. לכן בשלבים הקשים של המחלה נפגעת היכולת לקרוא, לזהות פנים ולנהוג.

מהו מהלך המחלה?

בשלבים הראשונים של המחלה יש משקעים ברשתית. המשקעים נקראים דרוזן. בשלבים הראשונים הראיה לרוב תקינה, והחולה לא מודע שיש לו התחלת תהליך של נוון רשתית . שלב זה נקרא נוון רשתית יבש.

אצל חלק מהחולים מתפתחים עם השנים כלי דם לא בריאים מתחת לרשתית (ניאווסקולריזציה) . כלי דם אלו גורמים לדמומים והצטברות נוזלים מתחת לרשתית . ברגע שהתהליך מתחיל- התדרדרות קשה בראיה מתרחשת לרוב תוך מספר שבועות. שלב זה נקרא נוון רשתית רטוב.

רוב החולים עם נוון רשתית יבש סובלים עם השנים מירידה קלה והדרגתית בראיה.
אחוז קטן מפתחים את הצורה היבשה הקשה שנקראת אטרופיה גאוגרפית. צורה זו מתאפיינת בהרס איטי והדרגתי של תאי הראיה ברשתית (פוטורצפטורים) . חולים עם אטרופיה גאוגרפית קשה מאבדים את יכולת הראיה המרכזית, אבל הראיה הפריפרית לא נפגעת.

מקולה נורמלית

1 – מקולה נורמלית

נוון רשתית יבש - נראים דרוזן במקולה

3 – נוון רשתית יבש – נראים דרוזן במקולה

נוון רשתית רטוב - נראים דמומים במקולה

2 – נוון רשתית רטוב – נראים דמומים במקולה

מי בסיכון לפתח את המחלה?

הסכון לפתח נוון רשתית עולה עם הגיל. במידה ויש קרוב משפחה עם המחלה- הסכון עולה בצורה משמעותית. עישון מגביר הסכון להתפתחות המחלה.

מהו הטיפול בנוון רשתית יבש?

אבחון מוקדם חשוב, ולכן יש חשיבות לבדיקה ומעקב ע"י רופא עיניים. בדיקת עיניים שגרתית מומלצת לכל אדם מעל גיל 40. בדיקת העיניים חשובה בעיקר כשיש הסטוריה משפחתית של נוון רשתית או כשיש הפרעה בראיה. הפרעת ראיה המתבטאת בכך שקוים ישרים נראים כמו גלים – אופיינית מאוד לנוון רשתית ומחייבת בדיקה דחופה על ידי רופא עיניים.

הטיפול בנוון רשתית יבש הוא תכשיר המכיל שלוב של ויטמינים. מחקר אמריקאי חשוב (מחקר AREDS 2) הוכיח ששלוב של ויטמין E, ויטמין C, אבץ, לוטאין וזאקסנטין- מוריד אופן משמעותי את הסכון לירידה חזקה בראיה בחולים עם  AMD  יבש. בנוסף יש חשיבות להפסקת עישון.

מהו הטיפול בנוון רשתית רטוב?

עד לפני כעשור, חולה שפיתח נוון רשתית רטוב- ראיתו הייתה מתדרדרת במהירות ולרוב היה מאבד את הראיה המרכזית תוך שבועות. זו היתה הסיבה העיקרית לעוורון בעולם המערבי.

מזה כעשור- חלה מהפכה בטיפול במחלה וניתן למנוע את העוורון. הטיפול בנוון רשתית רטוב הוא הזרקות תוך עיניות.

התרופות אותן מזריקים הן אווסטין, לוסנטיס או אליהתרופות אלו מעכבות חומר הנקרא VEGF . ה VEGF הוא חומר אשר קיים באופן מוגבר ברשתיות של חולי AMD רטוב, והוא אשר אחראי להתפתחות כלי הדם הלא תקינים, ולדליפת הנוזלים והדמומים ברשתית.

המחקרים הראו שההזרקות התוך עיניות מצליחות למנוע התדרדרות הראיה במעל 90% מהחולים, ואף לשפר הראיה בכשליש מהחולים .

לסכום

הטיפול בנוון רשתית עבר מהפכה בעשור האחרון. אבחנה נכונה ובזמן מאפשרת לשמור על הראיה.