ד"ר דליה דורי – זבוב בעין

"זבוב" בעין (נקודות או חוטים צפים בשדה הראיה)

ראית פתאום נקודות או חוטים צפים בשדה הראיה שלך? (רוב האנשים מתארים אותם כ"זבובים" או כ"עכביש") הנקודות והחוטים עשויים להיות מלווים בהבזרי אור כמו "ברקים".  כנראה שיש לך הפרדות של זגוגית העין. חשוב לפנות לבדיקת רופא עיניים בהקדם האפשרי.

מהי הפרדות הזגוגית?

הזגוגית הינה ג'ל שקוף הממלא את חלל העין וצמוד לרשתית. כחלק מהתהליכים הנורמליים הקורים בעין עם הגיל- הזגוגית עוברת שינויי מבנה – נוצרים בג'ל כיסים עם נוזלים, הגל מתכווץ ונפרד מפני הרשתית. הפרדות הזגוגית קורית לרוב באופן פתאומי. הפרדות הזגוגית אינה מחלה ותתרחש אצל רוב האנשים הבריאים עד גיל 70.  הפרדות הזגוגית נקראת באנגלית Posterior Vitreous Detachment או PVD.

האם הפרדות זגוגית גורמת נזק לראיה?

הפרדות הזגוגית מלווה לפעמים בקרע ברשתית. קרע ברשתית שלא טופל בזמן עשוי להוביל להפרדות רשתית.

ברוב המקרים של הפרדות הזגוגית- לא נוצר קרע ברשתית, ואז הפרדות הזגוגית אינה גורמת נזק לעין.

מהי הפרדות רשתית?

הפרדות בין הרשתית לשכבות שמתחתיה גורמת לאובדן הראיה. באופן אופיני נוצר מסך שחור בחלק של שדה הראיה שמתפתח תוך שעות עד ימים למסך שחור בכל שדה הראיה. הפרדות רשתית מחייבת התערבות ניתוחית.

מה צריך לעשות כשיש "זבוב" וכיצד ניתן למנוע את הפרדות הרשתית?

הופעה פתאומית של נקודות או חוטים הצפים מול העין- מחייבת פניה לרופא עיניים בהקדם האפשרי. במידה ונמצא קרע ברשתית- טיפול לייזר סביב הקרע יכול למנוע הפרדות הרשתית.

להפרדות הזגוגית עצמה אין טיפול. עם הזמן המוח לומד להתעלם מההפרעה בראיה- ותוך שבועות עד חודשים העכירויות הצפות מפסיקות להפריע.